Tom McAuliffe – Najlepszy golfista świata…bez rąk

Napisane 19.02.2016 przez Tomasz Zembrowski

Ile razy swoje niepowodzenia i kiepskie wyniki tłumaczyliście sobie (i innym) brakiem skupienia i koncentracji wynikających z  rzeczywistej lub wyimaginowanej (żeby nie powiedzieć całkowicie urojonej) dolegliwości zdrowotnej.

Ile razy nie pojechaliście w ogóle na pole bo czyliście jak w reklamie Rutinoscorbinu (wpis niesponsorowany). Tu coś przeskakuje w biodrze, tu chyba kostka puchnie, przy backswingu coś mnie w plecach ciągnie, a tu jak macham to mnie prawa ręka pobolewa. A jakbyście w ogóle nie mieli ręki? Albo nie mielibyście obu???

2016679-1

To nie żart. Sami zobaczcie. Przed Wami człowiek którego ochrzczono mianem “Mistrza Świata Golfistów Bez Ramion” (“World Champion Armless Golfer.”)

Tommy McAuliffe urodził się w 1893, w Buffalo w Nowym Jorku, jako najstarszy z piątki rodzeństwa. Ramiona amputowano mu w 1902 roku w wyniku tragicznego wypadku. 9 letni Tommy biegnąc do matki, przewrócił się na torach kolejowych, w wyniku czego został przejechany przez pociag. Nie mógł się poddać i musiał nauczyć się żyć od nowa. Potrafił pisać trzymając ołówek w ustach. Przewodniczący w swojej szkole, skończył trzy lata szkoły pomaturalnej, ożenił się w 1919 roku, miał czworo dzieci  i czternaścioro wnucząt.

nla

Jako dziecko został caddym na pobliskim polu golfowym. Używając starego, zniszczonego kija nauczył się grać “trzymając” go pomiędzy karkiem a ramieniem. Był tak dobry, że wygrywał turnieje caddych. Po skończeniu szkoły, za sprawą namów brata Waltera, Tommy rozpoczął tournée ze swoim golfowym wodewilem. Jego “Trick Shot” stał się tak popularny, że Tom podróżował po wszystkich 48 stanach, zahaczając także o Kanadę czy Australię, którą odwiedził w 1929 roku. Jego pokazy odbywały się na najważniejszych i największych polach USA, na których grał razem z najlepszymi tamtych czasów (na liście znajdują się: Bobby Jones, Gene Sarazen, Walter Hagan, Chick Evans, Tommy Armour, Jim Barnes, Geo Van Elm i dziennikarz sportowy O.B. Keller).

Jego najlepszy wynik na 18 dołkach to 85, a jego średni wynik to 92 uderzenia.

nla3

nla2

 

W 1950 roku Tommy pojawił się w telewizji ABC w programie  “You Asked For It.” Zaprezentował tam “gadkę” motywacyjną stając się inspiracją dla wszystkich, którzy mieli okazję go zobaczyć. Dowiecie się z niego, że Tommy po zakończeniu pracy w showbiznesie z sukcesem zajął się biznesem. Razem z bratem Raymondem Josephem McAuliffe Seniorem zostali upamiętnieni w Langley Golf Museum w Kissimmee na Florydzie.

Komentuj


Powrót na górę strony