Młody Japoński Czarodziej czyli Hideki Matsuyama

Napisane 06.12.2016 przez Tomasz Zembrowski

Chociaż chłop się urodził przed chwilką, bo 25go lutego 1992 roku i jest zaledwie rok starszy od Adriana Meronka jest już szóstym golfistą globu…i to nie w WAGR tylko OWGR czyli wśród profesjonalistów. Kiedy nie gra w golfa lubi oglądać baseball, szczególnie japońskich zawodników (jaki Patriota!!!) grać w ping ponga i łowić ryby (ale tylko z brzegu bo nie potrafi pływać!!!)

Urodził się w Ehime w Japonii, gdzie w wieku 4 latach zaczął grać w golfa podglądając ojca Mico, mistrza klubu. W óśmej klasie przeniósł się do szkoły Meitoku Gijuku Junior & Senior High School w prefekturze Kochi Prefecture, by mieć lepsze golfowe zaplecze.

Od 2010 był studentem Tohoku Fukushi University w Sendai. Jako pierwszoroczniak (18latek) był najlepszy w 2010 Asian Amateur Championship z wynikami 68-69-65-67=269. W 2011, kiedy miasto zostało całkowicie zdewastowane przez trzęsienie ziemii i tsunami na szczęście trenował w Australii. Z jego akademika zostało niewiele. Kilka tygodni później debiutował w Masters będąc najlepszym amatorem, jedynym jaki przeszedł cuta. Tydzien później zajął miejsce T3 w turnieju Japan Open Golf Championship w największej lidze Japonii.

W 2011 zdobył również złoty medal na Uniwersjadzie zarówno indywidualnie jak i drużynowo. W październiku obronił tytuł w Asian Amateur Championship, w listopadzie dołożył tytuł w Mitsui Sumitomo VISA Taiheiyo Masters (turniej zawodowy). W sierpniu 2012 stał się numerem jeden na świecie w WAGR (World Amateur Golf Ranking).

W kwietniu 2013 przeszedł za zawodowstwo i poszło dość szybko…jego drugi profesjalny start był zarazem jego drugim profesjonalnym zwycięstwem (impreza Tsuruya Open). Zaledwie pięć tygodni później Matsuyama miał już kolejne zwycięstwo w serii Japan Tour, tym razem w turnieju Diamond Cup Golf. Kolejne wygrane spodowowały, że nie tylko dotarł do 50 Rankingu Światego, ale i uczyniły z niego pierwszego debiutanta w Japonii, który zarobił najwięcej w Japan Tour.

W 2014 rozpoczął swoją walkę w PGA Tour i chyba mu się spodobało. Zwycięsto w Memorial Tournament, jedno trzecie miejsce, dwanaście Top25 dało mi 2,8 mln dolarów i 26 miejsce w Fedex Cup. W kolejnych sezonach wdrapywał się coraz wyżej: na 16 miejsce 2015 i 13 w 2016. W sezonie 2017 póki co prowadzi…W sumie Japończyk przytulił już w USA 13,8 mln $!!!

Co go charakteryzuje poza ogromnym talentem? Dość długa pauza w szczycie backswingu. To jego znak rozpoznawczy

Ostatnio zrobił coś niebywałego, co budzi mocne skojarzenia z tym co wyprawiał Tiger Woods w tym samym wieku.
Od zajęcia 5 miejsca w The Tour Championship we wrześniu, wygrał Japan Open, zajął drugie miejsce w CIMB Classic w Malezji, wygrał event World Golf Championships w Szanghaju ( the Taiheiyo Masters zaliczany do ligi Japan Tour) i teraz to wszystko przypieczętował wygraną w turnieju Tigera, Hero World Challenge czyli reasumując Hideki cztery razy wygrywał w pięciu ostatnich startach. Między styczniem 2000 a dwudziestymi piątymi urodzinami Tigera (30 grudnia), Amerykanin wygrał 9 turniejów z PGA Tour, w tym trzy wielkie szlemy. 

Sam Eldrick go chwali ” To da mu mnóstwo pewności siebie na następny rok i gość stanie się jednym z tych ze szczytu, trudnych do pokonania przez dłuuugi czas”

Po takich rekomendacjach i rozpędzie trzymamy kciuki za pobicie tego rekordu. 

 

 

Komentuj


Powrót na górę strony