Islandia czyli najbardziej golfowy kraj świata

Napisane 04.08.2016 przez Tomasz Zembrowski

PtakiIslandia

Islandczycy kochają prawie wszystkie sporty. Piłka nożna (ostatnie Euro to potwierdza), piłka ręczna (10 tyś. ludzi w tym prawie 3tyś. kobiet!!!) narciarstwo, lekkoatletyka czy… badminton. W przypadku naszej ulubionej dyscypliny nie jest inaczej. Potomkowie Wikingów w golfa grają cały rok, jeśli tylko pogoda na to pozwala. Pola golfowe rozsiane są po całym kraju. Zielone równiny pozbawione prawie całkowicie drzew, otoczone polami zastygłej lawy i oceanem tworzą krajobraz obok którego trudno przejść obojętnie.

Jakby tego było mało możecie raczyć się grą przez prawie przez całą dobę. W czerwcu i lipcu o tee time nie trudno bo jasno jest jeszcze po północy. Dzień dobry, chciałbym zagrać u was o 21:00…nie brzmi już wcale tak nonsensownie.

A jest z czego wybierać… Islandia posiada 65 pól golfowych, z czego 15 jest 18-dołkowych a 50 jest 9-dołkowych!!! To daje nam średnio jedno pole na 4925 mieszkańców. W Polsce przypada na jedno pole 1 041 351 mieszkańców!!

Islandiagolf

Wybraliśmy dla Was trzy najstarsze:

 

Reykjavík Golf Club –  najstarszy klub w kraju, założony w 1934 roku i zarazem największy (36 dołków).

Pierwszą 18tką jest The Grafarholt Golf Course działajce od 1963 roku, co czyni go najstarszym pole klasy mistrzowskiej w Islandi.  Obiekt jest areną największych krajowych mistrzostw oraz wielu Europejskich turniejów. Projektant Nils Skjöld użył postrzępionego i nieregularnego krajobrazu tworząc jedno z najtrudniejszych pól w tej części świata. Fairwaye są poprzecinane skałkami z zastygłej lawy więc golfista jeśli chce uzyskać dobry wynik, musi mocno wysilić wyobraźnię. Pole o par 71 ma z tylnich tee 6026 metrów. Umiarkowany klimat i wspaniałe widoki na pobliski Rejkiawik zapadną w pamięci na długo.

Druga 18tka  czyli The Korpa Golf Course jest jedną z ostatnich jaką wybudowano dla tego głodnego gry, narodu. Oddano ją w 1997 roku ale zdążyła sobie wyrobić markę jako jeden z najciekawszych obiektów. Dołki znajdują się na działce, na której na początku XX wieku znajdowała jedna z największych w Skandynawii hodowli bydła. Pierwsza dziewiątka jest wzdłuż przeuroczej linii brzegowej gdzie o Waszą uwagę będą walczyć Ocean Atlantycki i najsłynniejsza góra Rejkiawiku czyli Esja. Potem z typowego linksa pole się trochę zmienia i na kilku dołkach drugiej dziewiątki  przeszkadzać Wam będzie wijąca się rzeka Korpa. Jedna z ikon wśród islandzkich projektantów, Hannes Thorsteinsson wymyślił sobie par 72 o 6035 metrach z tylnich tee, które jest wyzwaniem dla zawodników na każdym poziomie.

 Ewidentnym minusem jest brak Driving Range (w recepcji jeden z golfistów trafił nawet na dziewczynę, która nie miała pojęcia co to jest) i innych terenów do ćwiczeń.

Akureyri Golf Course (18 dołków) otwarte w 1935 roku

Pole może nie jest szczególnie długie bo ma 5450 metrów  i par 71 ale północny brzeg Islandii da Wam inne rodzaje emocji. Ciągnące się wokół wrzosowiska, kręcące pasma górskie gdzieniegdzie przy-pruszone śniegiem, urozmaicone rzadkimi lasami i wypiętrzonymi skałkami magmowymi. Pole znajduje się w okolicy miasta Akureyri, centrum kultury i edukacji w północnej Islandii, największego skupiska ludzi poza Rejkiawikiem (17 200 mieszkańców).

To pole jest najbardziej wysuniętym na północ polem golfowym świata sygnowanym przez Royal and Ancient Golf Club of St. Andrews (chociaż pól bardziej na północ jest całkiem sporo…niekoniecznie w tym kraju). Gdyby koło podbiegunowe było fizycznie zauważalne, można by je oglądać z Akureyri. Jak na ironię krajobrazy na tym polu są bardziej śródlądowe niż na większości obiektów na wyspie. Znajdziecie tu sporo gatunków drzew, krzewów i innych roślin.

Akureyri Golf Club został założony w 1935 roku, co czyni go drugim najstarszym w Islandii. Przez lata klub był niekwestionowanym liderem w znajdowaniu i rozwijaniu golfowych talentów. Stąd również pochodzi Magnus Gudmundsson, projektant wizjoner oraz pierwszy islandzki golfista międzynarodowego kalibru (World Amateur świetny występ w Amateur Championships w St. Andrews w 1958). Do dziś należy do niego, ustalony w 1964 roku rekord najlepszego wyniku w mistrzostwach kraju czyli -10 po 4 rundach. 

Po kilku dekadach migrowania po różnych parcelach, klub finalnie osiadł na farmie Jadar w 1970 roku. Przez 10 lat klubowicze grali na 9 dołkach (które są aktualnie pierwszą dziewiątką) zaprojektowanych przez Gudmundssona. W 1980 dodano drugą dziewiątkę zaprojektowaną wprawdzie przez Gunnara Thordarsona ale w większości z uwzględnieniem pomysłów Gudmundssona.

Klub jest od 20 lat organizatorem turnieju The Arctic Open Golf Tournament. W środku lata, w trakcie dnia polarnego, golfiści z całego świata przyjeżdżają tutaj, żeby zagrać dwie rundy w mieniącym się na czerwono nocnym niebem. Stojąc na 4 i 5 tee zobaczycie niesamowity widok, arktycznego słońca nad zatoką Eyjafjordur, które na moment znika za horyzontem, by za moment pojawić się znowu. Człowiek ma uczucie, że czas się tam zatrzymuje i trudno mu uwierzyć, że jeden właśnie się skończył, by ustąpić kolejnemu.

The Golf club of Vestmanneyjar (18 dołków)

Najbardziej na południe na wyspach Vestmannaeyjar (Westman Islands) znajduje się najstarsze pole golfowe

Od 1986 roku w Islandii w środku lata odbywa się turniej golfowy The Arctic Open, na którym zawodnicy nie muszą martwić się o czas, bo słońce świeci całą dobę. Na miejsce zawodów wybrano największe miasto na północy kraju – Akureyri, gdzie słońce pozostaje w nocy najwyżej nad horyzontem. Właśnie tam położone jest najbardziej wysunięte na północ pole, które ma certyfikat Royal & Ancient Golf Club z St. Andrews w Szkocji. Na zawody ściągają gracze z całego świata.

Klub Vestmanneyjar jest trzecim, najstarszym klubem w Islandii, założonym w 1938 roku przez 36 osób. Wszystko zaczęło się od 6 dołków w dolinie, z których trzy oryginalne są nadal w użyciu i są zarazem najstarszymi dołkami w kraju. W 1945 roku dodano mały domek klubowy a pełna dziewiątka powstała w 1962 roku. Spore zainteresowanie zmusiło wkrótce członków do pozyskania nowych obszarów terenu na południe od doliny i dalszy rozwój klubu.

Katastrofalna erupcja wulkanu w 1973 zmieniła większość planów dotyczących nowego clubhouse i gry na polu ponieważ wszystko zostało pokryte grubą warstwą pyłu wulkanicznego. Wyczyszczenie pola zajęło 4 lata!!!

W 1989 wybudowano nowy budynek klubowy a kolejne 9 dołków weszło do gry w 1994 roku. Stara cześć została niemalże niezmieniona, natomiast nowa powstała w bezpośrednim sąsiedztwie wybrzeża co dało wspaniały efekt gdzie mnóstwo ptaków jest w pełnej harmonii z Oceanem Atlantyckim i ostrymi klifami. Niektórzy mówią, że przy takich widokach nawet wynik na karcie wyników przestaje być istotny. No chyba, że bierzecie udział w rozgrywanym tutaj evencie Volcano Open. Jak się tak nazywa turniej to nagrody muszą być wystrzałowe!

 

 

4 komentarze do “Islandia czyli najbardziej golfowy kraj świata”

 1. Pasyn Napisał:

  Fajny artykuł. Kiedy tam najlepiej lecieć ? Jak z pogodą ?

 2. Tomasz Zembrowski Napisał:

  Latem więc lipiec, sierpień. Lecę tam z grupą w przyszłe lato! zapraszam

 3. pasyn Napisał:

  Pewnie, że lecę. Dawaj znaka co kiedy i jak

 4. Kuba Dirska Napisał:

  Uwielbiam takie statystyki “To daje nam średnio jedno pole na 4925 mieszkańców. W Polsce przypada na jedno pole 1 041 351 mieszkańców!!”… 😀
  Dzięki

Komentuj


Powrót na górę strony