W cyklu pola golfowe na świecie

Golf Platja de Pals (Costa Brava, Hiszpania)

Napisane 26.11.2016 przez Tomasz Zembrowski

Akcja: „Tu byłem i grałem! Golfowy Tony Halik” ruszyła, odpowiedzieliście na moją prośbę i pierwszych kilka  recenzji czeka na publikacje. Jako pierwsza swoimi przeżyciami podzieli się z Wami golfistka z Poznania, Monika z Hcp 12, opisując najstarsze pole golfowe na Costa Brava czyli Golf Platja de Pals zaprojektowane przez Sir. F.W. Hawtree 

Mogłoby się wydawać, że golf w Hiszpanii był od zawsze, a tu taka niespodzianka – najstarsze pole golfowe na Costa Brava w tym roku obchodziło swoje 50 – lecie. Można zatem powiedzieć, że załapaliśmy się urodziny 50 – latka i była to świetna decyzja. Prześliczne miasteczko Pals, w pobliżu którego pole jest zlokalizowane od lotniska w Gironie  dzieli niespełna 60 km, więc bezpośrednia podróż z Poznania była czystą przyjemnością – już w dniu przylotu, po przepysznym lunchu udało nam się zagrać rundę.

Gdy spojrzeliśmy na mapę pola (par 73!) odetchnęliśmy z ulgą – przeszkody wodne tylko na trzech dołkach. Rzeczywistość okazała się być nieco bardziej skomplikowana – wprawdzie wodnych hazardów rzeczywiście
mało, ale za to ilość bunkrów absolutnie zastraszająca – większość greenów wyniesiona i chroniona wysokimi bunkrami tak dokładnie, że o wtoczeniu piłki na green można było jedynie pomarzyć. Nie bunkry jednak  były największym problemem, aby się bowiem do nich zbliżyć trzeba było pokonać wąskie fairway-e wycięte w piniowym lesie posadzonym na wydmach dla zatrzymania ich erozji. Stojąc na tee kolejnych dołków pierwszej dziewiątki miałam nieodparte wrażenie, iż jestem na dołku numer 2 w Kalinowych Polach – wąsko, wąsko, wąsko, a dookoła las – dobór kija był kluczowy. Na niektórych dołkach projektant postanowił jeszcze utrudnić zadanie zostawiając pojedyncze drzewa lub ich grupę na samym środku fairway- u lub w jego poprzek. Druga dziewiątka nieco łatwiejsza, choć całe pole należy raczej do wymagających.

Na pewno warto na nim zagrać, zwłaszcza, jeśli chce się popracować nad dokładnością i strategią. Na szczęście okazało się, iż to nie tylko opinia naszej grupy – otóż któregoś dnia siedząc na urokliwym tarasie domku klubowego z pięknym widokiem roztaczającym się na dołek nr 9 usłyszeliśmy rozemocjonowaną relację Anglika (handicap ok. 16), który z wypiekami na twarzy opowiadał swoim towarzyszom, iż dwa lata wcześniej przeprowadził się do Pals i gra na tym polu nieustannie i właśnie udało mu się zagrać najlepszą rundę – 106 uderzeń! W tym momencie ocena naszych dokonań na tym polu zyskała nową perspektywę.

Może Golf de Pals nie powala spektakularnymi widokami i daleką perspektywą  na ośnieżone zbocza górskie czy też wezbrane wody oceanu, ale bez wątpienia urzeka swoją naturalnością i niepowtarzalnym klimatem, a obsługa pola począwszy od recepcji, przez restaurację, na marshalach kończąc jest przemiła i pomocna. Odwiedziłam to pole w październiku i wówczas stan greenów i fairway – ów  był bardziej niż zadowalający. Na pewno tam wrócę i to nie raz.

 

Monika Rutowska

 

Więcej info na oficjalnej stronie pola

Jeden komentarz do “Golf Platja de Pals (Costa Brava, Hiszpania)”

  1. pasyn Napisał:

    Fajny opis. Dobrze się czyta. wp

Komentuj


Powrót na górę strony