Dlaczego 18 dołków?

Napisane 21.02.2014 przez Tomasz Zembrowski

http://www.myparkingsign.com/img/lg/K/Number-18-Sign-K-6323.gif

O tym dlaczego osiemnastka nie jest na przykład piętnastką albo dziesiątką albo siódemką słyszeliśmy już sporo teorii. Nasza ulubiona mówiła, że Szkoci wyliczyli, że w butelce whisky mieści się osiemnaście kielonków, shotów, strzałów, guli czy jak to nazwać…true strory!!

Powszechnie uważa się, że jest za to odpowiedzialny klub St. Andrews, w którym w 1764 roku zadecydowano, że o 22 dołki trudniej zadbać niż o 18…prostota i oszczędność. Biorąc pod uwagę że sprawa działa się w Szkocji ten scenariusz wydaje bardzo prawdopodobny…aczkolwiek prawda jest zdecydowanie bardziej skomplikowana, pokiełbaszona i przetasowana…

W wieku XVIII w budowie pól golfowych panowała „wolna amerykanka” albo raczej „wolna szkotka…”

Leith Links miało na przykład w 1744 roku pięć dołków, później dodano jeszcze dwa dołki.

Podobnie było w Blackheath, w którym z pięciu dołków dorobiono się siedmiu.

Bruntsfield Links miało w tym czasie również tylko pięciu dołków. Potem już za szeroko nie poszli i z powodu ograniczonego miejsca dobudowano tylko jeden dołek w 1818.

Musselburgh Old Course składało się z siedmiu dołków przez wiele lat, potem stosowano metodę małych kroczków dodając w 1832 ósmy a w 1870 dziewiąty dołek.

W Montose Links  była za to niezła karuzela. W w 1810 było siedem dołków, w 1825 było już czternaście, ale 1849 ograniczono ilość do jedenastu by w 1866 mieć aż dwadzieścia pięć dołków. Kilka lat później a konkretnie w 1874 zrezygnowano z kilku.

St Andrews (Old Course) do roku 1764 miało dwanaście dołków. Dołki były usytuowane w linii i dziesięć z nich grało się podwójnie – najpierw w jedną, potem w drugą (z powrotem) stronę. I w ten o to sposób „runda” miała aż dwadzieścia dwa dołki. Potem pierwsze cztery dołki zmieniono na dwa co dało „osiemnastkę” chociaż było to uproszczenie bo tak ma na prawdę na Old Course było dziesięć dołków z których osiem grało się dwa razy!!!

Prestwick wybudowany w 1851 utrzymał ten „standard” i również miał tylko dwanaście dołków

Przełom nastąpił w 1857 roku kiedy w St. Andrews dołożono dodatkowych osiem dołków na ośmiu greenach Old Course, tworząc prawdziwą „osiemnastkę”. To znaczy prawie prawdziwe bo z podwójnymi greenami.

386x303xOldCourse05.JPG.pagespeed.ic.zbw3_w1ysb

 

W 1867 Old Tom Morris doradził polu Carnoustie, żeby rozwinęli ich dziesięć dołków do pełnej osiemnastki. W ten sam sposób powstała kolejna osiemnastka w St Andrews.

Montrose również przechodziło ciekawe zmiany.W 1810 pole składało się przynajmniej z siedmiu dołków, na których grano siedemnastkę. W 1825 było tam już czternaście odseparowanych dołków ale później (w 1849) dołków było jedenaście ale grano je znów jako siedemnaście. W 1866 dołków było aż dwadzieścia pięć ale na skutek decyzji lokalnych urzędników w 1871 część ziemi przeznaczono na inne cele (łucznictwo, piłkę, jazdę konną i inne atrakcje) ograniczając teren pola. Koniec końców zaproponowano rekompensatę pod postacią nowego osiemnasto dołkowego pola, które powstało w 1888 roku

Od 1872 roku, kiedy British Open było rozgrywane rotacyjnie pomiędzy  Prestwick, St AndrewsMusselburgh (kluby, które sponsorowały nagrody pieniężne). Rozgrywka trwała 36 dołków czyli w Prestwick i St Andrews grano dwie rundy a w Musselburght cztery rundy. Chciano aby kolejne edycje turnieju można było porównać dlatego osiemnaście dołków wydawało się najodpowiedniejszym rozwiązaniem.

W 1882 roku Prestwick rozbudowano do osiemnastu odseparowanych dołków, a w 1891 roku wybudowano Muirfield już według „nowej 18dołkowej modły”. To ostatnie szybko wyparło Musselburgh z organizacji The Open i tak trzy kluby goszczące największy turniej były osiemnastkami i narodziła się norma!

wszystko to wygląda na jeden wielki przypadek ale koniec końców wyszło nieźle

 

Komentuj


Powrót na górę strony