Szesnastka piątą golfistką świata

Napisane 16.10.2013 przez Tomasz Zembrowski

gwar01-lydia-ko-profilephoto by Graeme Murray

Mamy naszą zawodniczkę w Kobiecym Rankingu światowym – Martynka Mierzwa jest na 745 miejscu Rolex Ranking i brakuje jej jeszcze około 300 miejsc by marzyć o zakwalifikowaniu się na Olimpiadę w 2016. Jeśli jej się uda będzie to wielki sukces a my będziemy się cieszyć jak dzieci. No i super… ale powiedzenie, że “punkt widzenia zależy od punktu siedzenia” nabierze dzisiaj nowego znaczenia. Chociaż niewątpliwie ciężka praca i starty w niższych ligach Poznanianki nas cieszą to jednak aktualna sytuacja w światowym golfie pozwala spojrzeć na wszystko z innej, dla nas z innej perspektywy. Aktualnie “piątą” golfistką świata jest bowiem Lydia Ko – niepełnoletnia, BA… 16letnia amatorka!!! Nie wiemy czy wyraziliśmy się wystarczająco jasno – ona jest piąta na globie wśród PROFESJONALISTEK!


Lydia z pewnością nie pojawi się w naszym cyklu “Golf jest sexy” nie tylko ze względu na wiek. Nie będziemy ściemniać jest “nienachalnej” urody. Ale piszemy o niej nie dlatego, że jest ładna ale dlatego że gra w golfa na poziomie o jakim niektóre zawodniczki marzą całą karierę.Nasza bohaterka przyszła na świat 25 kwietnia 1997 roku w Seulu w Południowej Korei ale kiedy miała 4 lata jej rodzice przeprowadzili się do Nowej Zelandii, którą Lydia reprezentuje do dzisiaj. Nowozelandczycy mają fart.

Większość pomyśli, że zgodnie z koreańskim modelem Ko była do golfa zmuszana od małego a jej rodzice byli fanatykami i mieli “wspaniały plan”. Nic bardziej mylnego, rodzice Lydii nawet nie grają. Gra za to ciotka, mieszkająca w Australii, która pokazując 5-latce grę w golfa, i prezentując jej 7 iron i puttera, stała się odpowiedzialna za ten fenomen. Dodalibyśmy jeszcze trenera Guya Wilsona, który prowadzi ją od samego początku do dzisiaj. Ko była tak wielkim talentem, że już trzy lata później (jako 8latka) brała udział w zawodach dla golfistów poniżej 19 lat. Jej pierwszym znaczącym zwycięstwem było North Island Women’s U19 Championship w Nowej Zelandii, które osiągnęła w wieku…11 lat. Jej aktualny Handicap to +6,3!!!

Mimo wcześniejszych sukcesów dopiero sezon 2010 spowodował zainteresowania golfowego świata. Lydia wygrała New Zeland U23, zajęła najlepsze wśród amatorów miejsc w Zealand Women’s Open (T7) i reprezentowała Nową Zelandię w World Team Amateur Championships. W 2011, jako 13-latka, stała się pierwszą golfistką w historii, która wygrała oba najważniejsze w Australii i Nowej Zelandii tytuły: Australian Women’s Stroke Play i New Zealand Women’s Stroke Play titles. Chwile później miała okazję wygrać pierwszy zawodowy turniej – New South Wales Women’s Open zaliczany do ALPG Tour. Ko była jedną z liderek na dołek przed końcem, ale przez 3-putta na ostatnim dołku przegrała 1 uderzeniem. Nowozelandka objęła prowadzenie w WAGR 27 kwietnia 2011 i wygląda na to, że zagościła tam na znacznie dłużej. Prawie 700 punktów przewagi z pewnością znacznie rozciągnęłoby, 129-tygodniowe prowadzenie. (903 dni!!!) gdyby nie plany Lydii na przyszłość.

W kolejnym sezonie (14-latka) nie popełniła już błędu z przeszłości i pewnie wygrała New South Wales Women’s Open. W ten sposób stała się najmłodszą zawodniczką/zawodnikiem, który wygrał golfowy turniej zawodowy (jej rekord pobiła w tym samym roku 14letnia Brooke Henderson). Ko wygrała w tym roku także Australian Women’s Amateur i U.S. Women’s Amateur championships. Zdążyła wziąć także udział U.S. Women’s Open, gdzie zakończyła zmagania na najlepszym wśród amatorów miejscu T37.

Wczoraj do tej listy Lydia dodała tytuł CN Canadian Women’s Open, imprezę zaliczaną do LPGA Tour, a więc do największej ligi świata. Mimo iż to nie przelewki, Ko zlała konkurencję a rundzie finałowej mówiło się wręcz o “ośmieszeniu” innych zawodniczek, które widziały tylko opadający kurz po kolejnych birdie. Lydia nie tylko stała się zaledwie piątą w 63 letniej historii, pierwszą od ponad 40 lat amatorką ze zwycięstwem w LPGA, ale także najmłodszą zawodniczką (wśród amatorów i profesjonalistów) która ma tytuł na koncie. Mało? MAŁO. Dokładnie rok później Ko obroniła tytuł w Kanadzie stając się również najmłodszą zawodniczką w historii LPGA, która rok w rok wygrała tę samą imprezę. Tym razem Nowozelandka ograła konkurencję 5 uderzeniami. Wcześniej w tym samym roku (w kwietniu) Lydia zostawiła również swój ślad w LET wygrywając na własnym podwórku w imprezie ISPS Handa New Zealand Women’s Open

Najmłodsze zwyciężczynie LPGA w historii:

Lydia Ko, 2012 CN Canadian Women’s Open (72 dołki) – 15 lat, 4 miesiące, 2 dni
Lexi Thompson, 2011 Navistar LPGA Classic (72-dołki) – 16 lat, 7 miesięcy, 8 dni
Marlene Hagge, 1952 Sarasota Open (18 dołków) – 18 lat, 14 dni
Marlene Hagge, 1952 Bakersfield Open (18 dołków) – 18 lat, 2 miesiące, 15 dni
Paula Creamer, 2005 Sybase Classic presented by Lincoln Mercury (72 dołki) – 18 lat, 9 miesięcy, 17 dni
Morgan Pressel, 2007 Kraft Nabisco Championship (72 dołki) – 18 lat, 10 miesięcy, 9 dni
Paula Creamer, 2005 Evian Masters (72 dołki) – 18 lat, 11 miesięcy, 18 dni

Amatorki z tytułem LPGA
Lydia Ko, 2012 CN Canadian Women’s Open, 2013 CN Canadian Women’s Open
JoAnne Carner, 1969 Burdine’s Invitational
Catherine LaCoste, 1967 U.S. Women’s Open,
Pat O’Sullivan, 1951 Titleholders Championship,
Polly Riley, 1950 Tampa Open)

Najzabawniejsze jest to, że dotąd Ko nie przejawiała szczególnego zainteresowania karierą zawodową, wspominała nawet o studiach. Wszystko zmieniło się ostatnio po jej fenomenalnym występie w turnieju szlemowym – Evian Masters, gdzie uległa tylko zwyciężczyni Suzann Pettersen (dwoma uderzeniami). Po drugim miejscu i wywindowaniu na 5 miejsce rankingu światowego nastolatka obwieściła światu, że w sezonie 2014 przechodzi na zawodową stronę mocy.

I tutaj pojawia się problem, ponieważ zgodnie z regulaminem LPGA, kartę mogą otrzymać jedynie pełnoletnie zawodniczki. Michelle Wie grała tylko w kilku turniejach rocznie (dzikie karty od sponsorów) natomiast Lexi Thompson czekała przez cały sezon na pozwolenie, które ostatecznie dostała kilka dni przed 17tymi urodzinami. Ciekawe jak będzie Lydią

Więcej informacji o Ko znajdziecie na jej oficjalnej stronie.

i na deser troche znanych informacji okraszonych Lydią w akcji.

Komentuj


Powrót na górę strony