Golf dla wszystkich

Napisane 11.02.2013 przez Tomasz Zembrowski

Minister Mucha nie chce dawać kasy na golfa, wszyscy mówią o kryzysie, w kraju golf kojarzy się raczej słabo i jak już to prędzej z autem i swetrem ale golfiści się nie poddają i działają cały czas. Czas na nową odsłonę

PGA Polska wraz z fundacją Demos podjęły wspólną inicjatywę, dotyczącą upowszechniana golfa w środowiskach wiejskich i wśród osób niewidomych. Projekt PGA Polska pod nazwą „Golf dla wszystkich” to nowy program odbywający się w ramach projektu fundacji Demos – „Kurs na zmianę”.

Zajęcia prowadzone są w trzech regionach Polski: w Trójmieście, w Warszawie i w Poznaniu, gdzie istnieje zimowe zaplecze treningowe. W programie uczestniczą wyłącznie trenerzy PGA Polska, prowadząc zajęcia na symulatorach golfowych dla dzieci i młodzieży ze środowisk wiejskich, ośrodków opiekuńczo – wychowawczych oraz pośród osób niewidomych.

Celem głównym projektu jest zaprezentowanie golfa jako dyscypliny wielofunkcyjnej, którą uprawiać może każdy, niezależnie od miejsca zamieszkania, stopnia zamożności czy predyspozycji fizycznych Misją programu jest wykorzystanie golfa jako narzędzia, które wspomaga integracje środowisk lokalnych z osobami już grającymi w golfa, a także wzbudza zainteresowanie aktywnym sposobem życia. „Golf dla wszystkich” ma na celu budowanie motywacji jak i wzmocnienie poczucia pewności siebie pośród osób ze środowisk defaworyzowanych. Wśród niewidomych golf pełni natomiast funkcje terapeutyczne, służy usamodzielnieniu niewidzących oraz podnoszeniu ich własnej wartości.

Jako pierwsze zajęcia rozpoczęły się w Trójmieście, gdzie pomysłodawca programu – Wacław Laszkiewicz – już od ubiegłego miesiąca prowadzi lekcje z dziećmi i młodzieżą w ośrodku Tokary Golf. W Warszawie opiekunem projektu jest Emil Wójcik, a beneficjenci korzystają z symulatorów znajdujących się na Warsaw Golf Links. W Poznaniu natomiast Tomasz Zembrowski organizuje zajęcia w Fabryce Formy.

Pierwsze efekty programu można było zaobserwować już w grudniu podczas międzynarodowej Konferencji REHA For The Blind In Poland w Warszawie. Podczas konferencji Wacław Laszkiewicz, wykorzystując zamontowany na tę okazję specjalny symulator golfa, prezentował techniki nauczania oraz osiągnięcia szkolonej grupy osób niewidzących. W konferencji wzięło udział ponad 2500 osób a zaprezentowane możliwości uprawiania tej dyscypliny sportu przez niewidomych wzbudziły wyraźne zainteresowanie.

Dzięki współpracy z fundacją Demos możliwe są 4 edycje szkolenia zarówno dla dzieci i młodzieży jak i dla osób niewidomych. Każda z grup co najmniej raz w tygodniu przez dwie godziny będzie uczestniczyć w specjalnych zajęciach pod okiem trenerów PGA Polska.

Innym rodzajem działalności, którą obejmuje program, są wizyty studyjne w szkołach i w placówkach edukacyjnych. Założeniem tego typu działań jest zainteresowanie golfem władz szkolnych i uczniów, co w efekcie może przełożyć się na budowę podstawowych obiektów golfowych w pobliżu ośrodków szkolnych jak i wprowadzenie lekcji z golfa do zajęć szkolnych. Program zakłada również działalność promocyjno – edukacyjną dla władz lokalnych. Celem wizyt w ośrodkach gminnych będzie zaprezentowanie korzyści i możliwości, jakie niesie za sobą budowanie obiektów golfowych, szczególnie dzięki wykorzystywaniu nieużytków.

To pierwsza w skali kraju tego rodzaju inicjatywa. Liczymy, iż w czasie trwania programu z golfem zapozna się blisko 200 dzieci i młodzieży oraz kilkadziesiąt osób niewidomych, które w normalnych warunkach nie miałyby możliwość zetknąć się z tą dyscypliną sportu. PGA Polska wraz z fundacją Demos mają nadzieję na rozpropagowanie golfa jako narzędzia pomagającego integracji i motywującego do dalszego rozwoju.

Partnerem społecznym programu jest fundacja Szansa dla Niewidomych.

ps.

Każda forma promocji gry w golfa nas cieszy. Taka skierowana do dzieci, tym bardziej. O niewidomych czy niepełnosprawnych nawet nie wspominamy bo to już w ogóle grubsza sprawa. Trzymamy kciuki, żeby program się przyjął i był kontynuowany. A przynajmniej z naszych najbliższych poznańskich źródeł wiemy, że dzieci są bardzo zadowolone. Niebawem wrzucimy kilka fotek z Fabryki Formy

2 komentarze do “Golf dla wszystkich”

  1. Madson Napisał:

    Hmmmm…. Bardzo wielkie plany. Ale czy dla Polakow? Nie wydaje mi sie…

  2. Tomasz Zembrowski Napisał:

    czas pokarze. trwają pracę nad kontynuacją projektu. O efekcie będziemy informować

Komentuj


Powrót na górę strony