Święta Wojna – odsłona nr 39

Napisane 27.09.2012 przez Tomasz Zembrowski

The Ryder Cup zwany „Świętą Wojną” elektryzuje golfowe umysły od 85 lat. A wszystko dlatego, że dwunastu Amerykanów naparza się z tuzinem zawodników ze starego kontynentu. Niby niewiele a jednak takie ważne.

KTO ?

Wszystko zaczęło się Samuela Rydera, który postanowił ufundować puchar a potem poszło już szybko, mimo tego, że do dzisiaj grający nie otrzymują za udział w tej imprezie złamanego grosza, pensa czy centa.  Pierwszy „fight” odbył się w 1927 roku w Worcester Country Club, w Worcester, w stanie Massachusetts. W okresie przedwojennym pojedynki amerykańskich i i brytyjskich drużyn były nawet pasjonujące ale późniejsza dominacja USA popsuł show. Mimo to sytuacja się nie zmieniła, aż do lat 70tych kiedy to sam Jack Nicklaus zaproponował by drużynę Wielkiej Brytanii rozwinąć do drużyny składającej się zawodników z całej Europy. I tendencja zaczęła się odwracać. Europa wygrała 8 razy, Amerykanie w tym czasie zdobyli o jeden tytuł mniej, przy czym Europejczycy wygrali aż 6 z ostatnich 8 pojedynków i nie przegrali u siebie od 1993.

JAK?

Ryder Cup składa się z kilku różnych rodzajów rozgrywek, które opierają się na podstawowym założeniu, że każda z drużyn składa się z dwunastu zawodników. I tak łącznie jest do rozegrania 8 foursomów, 8 fourball’i i 12 singli a każdy z nich rozgrywany jest na 18 dołkach. Zwycięzca każdego ze spotkań otrzymuje 1 punkt, remis daje 1/2 punktu (o przegranej nie mówimy, bo przecież jasne)

Foursome to mecz dwóch 2-osobowych grup. Każda z grup gra jedną piłkę na zmianę. Punkt zdobywa drużyna, która miała lepszy wynik na dołku. Fourball to mecz dwóch 2-osobowych grup, gdzie każdy gra swoją piłką. Punkt zdobywa drużyna, której zawodnik osiągnął najmniejszy indywidualny wynik. Single to standardowe spotkanie 1 na 1, gdzie punkt zdobywa lepszy (niższy) wynik na dołku. Wszystko (28 spotkań) trwa trzy dni – piątek, sobotę i niedzielę. W pierwsze dwa dni odbywają się foursomy i fourballe w dwóch sesjach – porannej i popołudniowej. Kapitanowie drużyn sami wybierają, kto i w jakiej kolejności zagra w kolejnych spotkaniach. Nie wszyscy muszą grać przez 3 dni – w piątek i w sobotę wystarczy żeby grała ósemka, reszta może dekoncentrować przeciwnika poza golfowo.

GDZIE?

Tegoroczna, 39 już edycja, która zaczyna się jutro i potrwa do niedzieli odbędzie się w Medinah Country Club, w Medinah, w stanie Illinois, (przedmieścia Chicago).

Kto się będzie męczył?

Europa (MY)

USA (…oni…)

Wśród najbardziej doświadczonych mamy występującego po raz 9 Phila Mickelsona i po raz 8 Lee Westwooda i Jima Furyka. Nieźle ale do 11 reprezentacyjnych występów sir Nicka Faldo ciągle jeszcze troszkę brakuje.

Za kogo trzymay kciuki wiadomo – tak czy siak aktualne wyniki Ryder Cup od jutra znajdziecie na oficjalnej stronie turnieju.

Europo GOŁ,GOŁ,GOŁ!!!!

Komentuj


Powrót na górę strony