Co było przed OWGR?

Napisane 02.03.2012 przez Tomasz Zembrowski

Ranking Światowy znany jako OWGR (nie mylić z OGREM) rozbudza golfową wyobraźnie od 1986 roku. Za sprawą Tigera Woodsa było z nim wyjątkowo nudno przez około 12 lat. Na szczęście ranking ma 24 lata inni też kiedyś byli numerem 1. Niektórzy również całkiem długo.  Kto konkretnie? Voilà!!

W ten weekend jest szansa, że do tej zacnej listy dołączy kolejny zawodnik, Rory McIlroy. Jedyne co musi zrobić, to bagatela wygrać turniej, ale dla niego jest chyba niewiele golfowych rzeczy nie do osiągnięcia, także kto wie, kto wie. Na dzisiaj sytuacja wygląda następująco:

Jednak jak wiecie, chociaż może nie w Polsce, golf przed rokiem 1986 również istniał…ba miał się nawet całkiem świetnie. Zanim wymyślono ranking OWGR korzystano z, nie do końca oficjalnego, rankingu Marka McCromacka

Cóż to było za ustrojstwo i kim był autor? To może najpierw odpowiemy na to drugie pytanie. McCormack był prawnikiem, pisarzem, agentem sportowym (z reguły golfistów i tenisistów) i założycielem IMG (kto nie zna, niech się nie przyznaje).

A sam ranking? No cóż nie był to oficjalny ranking ale jak się nie ma co się lubi…i tak to trwało od 1968 do 1986 roku.

McCormack zbierał regularnie, przez prawie 2 dekady, wszystkie wyniki z największych lig zawodowych od USA i Europy przez Japonię, Azję i na Australii kończąc. Dzisiaj wydaje się to śmieszne ale w erze, gdzie internet nawet nie istniał w głowach ludzi z Pentagonu to było znacznie trudniejsze zadanie. System nagradzał punktami zawodników za zajęte w turniejach miejsca w okresie 3letnim, więcej punktów otrzymywało się za aktualne wyniki, więc punktów było też za wielkiego szlema i mocno obstawione turnieje. System odzwierciedlał również filozofię twórcy, który uważał, że zwycięzcy należą się bonusowe punkty, i to bez względu gdzie to zwycięstwo osiągnął. Co ciekawe punkty zawodnicy otrzymywali jedynie za miejsca w czołowej 10tce, nawet w mejdżorach.

Pierwszym liderem rankingu stał się klient McCormacka, Jack Nicklaus (panowie rozstali się biznesowo w 1970 roku), który rządził tam prawie nieprzerwanie całe lata 70te. Gdyby ranking był tworzony w oparciu o 2 lata startów jak dzisiejszy OWGR to Gary Player byłby liderem w 1969 (zamiast Nicklausa) a Bernhard Langer prowadziłby w 1985 (zamiast Ballesterosa). Wszystkie pozostałe wyniki pozostały by takie same.

Tak dokładnie prezentowały się wyniki tego rankingu

W 1986 roku system McCormacka został “przejęty” (było to przyjazne, a nie wrogie przejęcie) R&A i stał się Rankingiem Sony. Pierwotnie twór ten miał służyć jedynie wewnętrznym wyliczeniom R&A, w celu ustalenia, kogo można zwolnić z kwalifikacji do British Open (szczególnie dla Amerykanów były to wyczerpujące wyjazdy) ale w 1995 roku,  ranking przemianowano na znany nam dzisiaj Official World Golf Ranking

I to by było na tyle. Zapraszamy na kolejne lekcji golfowej historii.

Komentuj


Powrót na górę strony