8-latka chce się zakwalifikować do U.S. Women’s Open

Napisane 20.01.2011 przez Tomasz Zembrowski

Ostatnio pisaliśmy o 15-letniej Alexis Thompson i jej niesamowitych wynikach ale jak to bywa w przyrodzie “to co wczoraj była niesamowite, dzisiaj wydaje się zwyczajne przy najnowszych odkryciach”. Oczywiście, żartujemy bo Alexis na 200% zatrzęsie golfowym światem jeszcze nie raz aczkolwiek nasza dzisiejsza bohaterka nie ma zamiaru być gorsza. W sumie ma zamiar być lepsza.

8 letnia Karah Sanford postanowiła zakwalifikować się doU.S. Women’s Open jako najmłodsza w historii.

“Chciałabym zakwalifikować się w 2014. Turniej będzie wtedy rozgrywany w Pinehurst #2 a ja będę miała 11 lat…to byłby chyba rekord.”

skromnie nieprawdaż?

Biorąc pod uwagę jej rozwój w ciągu ostatnich kilku lat, pomysł Sanford nie tylko nie jest bzdurą wyssaną z palca ale ma nawet realne szansę na realizację. Dziewczynka pochodząca z Escondido w Kalifornii, wygrała w 2010 roku 16  a rok wcześniej 25 turniejów. Jest także scratch playerem posyłającym piłkę na ponad 160 metrów i posiadającym cztery hole in one na koncie (w 3 lata gry).

Wspominaliśmy już, że Karah ma osiem lat? Tak przypominamy, żebyście sobie zdali sprawę.

“Dokładnie będę miała 12 lat i 4 miesiące 19 czerwca 2015 roku na Women’s Open bo moje urodziny są 19 lutego. Najmłodszą, która się zakwalifikowała była Lexi Thompson i też miała 12 lat i 4 miesiące. To będziemy miały remis”

trzeba przyznać, że Sanford mówi o tym poważnie

Wprawdzie USGA organizujące U.S. Open zarówno dla kobiet jak i dla mężczyzn nie ma w zwyczaju informowania o turniejach kwalifikacyjnych, zasadach i innych szczegółowych danych wcześniej niż w roku konkretnej odsłony imprez więc z tej perspektywy trudno określić szanse Sanford. Jedno jest pewne. Nawet gdyby Karah się zakwalifikowała w 2013 (rok wcześniej niż planowała) nie będzie najmłodszą, która wzięła udział w U.S. Open. Tego zaszczytu dostąpiła Beverly Klass, która wzięła udział w Women’s Open w 1967 roku, zanim jeszcze wprowadzono system kwalifikacji.

Dlaczego tak mała dziewczynka marzy o zapisaniu się na kartach golfowej historii?

“Ja po prostu kocham grę w golfa…i chce nad nim mocno pracować. Byłoby super pobić jakiś rekord świata:.”

No byłoby super. Nie mamy wątpliwości.

Sanford po raz pierwszy wykonała zamach golfowy w wieku 3 lat podglądając tatę Perrego grającego wedgem w ogródku. Perry szybko spełnił prośbę córeczki, skrócił jeden z kijów od odpowiedniej odległości (nic nie wiemy o shafcie więc Karaha musiała być silną 3latką) i już za chwilę mogli razem uprzykrzać życie sąsiadów. 2 lata później grała już w turniejach. Obecnie używa sprzętu Callaway i Nike (wcale byśmy się nie zdziwili gdyby miała już podpisane jakieś kontrakty sponsorskie)

Poza grą do ulubionych zajęć Karah zalicza pisanie na Twiterze z gwiazdą LPGA Tour, Paulą Creamer. Zresztą jak  “Różowa pantera” mogłaby odmówić, skoro mała Sanford przyznała się niejednokrotnie w wywiadzie dla Golfweek (tak… 8-latka udzieliła wywiadu), że to właśnie Paula jest jej idolką. Creamer wysłała nawet Karah różowe piłki, parasole, torby i całą masę innych landrynkowych sprzętów. Ojciec cieszy się z “przyjaźni” i zainteresowania Pauli.

Też byśmy się cieszyli

Karah, najmłodsza z trójki rodzeństwa, zgarnęła swój pierwszy puchar jako 5-latka, w turnieju dla dzieci poniżej 7 lat, mimo iż nie była wówczas specjalnie zachwycona grą z innymi. Dopiero kiedy się ograła pokochała rywalizację i teraz nie potrafi wyobrazić sobie bez niej życia. Rodzice twierdzą, że nie da jej się utrzymać z dala od pola.

“Siedzę w aucie, i czekam aż tata wróci z pracy”.

No tak, ktoś Karah musi zawieźć na pole Meadow Lakes Golf Club. Dobrze, że sama nie jeździ. Jej ojciec twierdzi, że córka codziennie chce grać i ćwiczyć. I że jej motywacja jest niesamowita.

Po szkole, zanim tata wróci Karah nie marnuje czasu. Ćwiczy w garażu i uderza w siatkę. Symulator pokazuje, że prędkość jej 7 iron to około 50 mph natomiast driviera 70 mph. Nie przesadzimy jeżeli powiemy, że takie prędkości mają przeciętnie dzieci w wieku nie 8 ale 10-12 lat chociaż bardzo dużo zależy od wzrostu.

Z ponad 80 pucharami, i rekordem życiowym 66 na polu Meadow Lake o długości 5200 jardów przyszłość Karah wygląda obiecująco. Tym bardziej, że tata Perry wierzy, że jego córka będzie wysoka.

“Jeżeli będzie wyższa i będzie dzięki temu poprawiać szybkość to podejrzewam, że w wieku 12 lat będzie grała driverem na 240 jardów”

Niektórzy nigdy nie osiągają takich odległości i chociaż wierzymy, że Sanford będzie posyłać takie bomby to chyba jednak nie w wieku przedstawianym przez tatę. Taka rodzicielska fantazja, ot co.

Prawdą jest jednak, że przy takim poziomie gry jedyną barierą jest odległość i z ciekawością będziemy obserwować jak kara pnie się na wyższe poziomy.

Karah na tym filmiku wygląda na faktycznie zainteresowaną grą w golfa a tata Perry. Mamy nadzieję, że nie w tym wszystkim tak zwanego w Azji “wsparcia rodzinnego” oznaczającego w USA i Europie modelowanie dzieci na zawodników, musztrę, treningi i zabieranie dzieciństwa. Jeśli nie to jesteśmy wielkimi fanami i czekamy na U.S. Woman’s Open 2014. GO KARAH, GO KARAH!!!!

Komentuj


Powrót na górę strony