Ryder Cup to nie wszystko

Napisane 03.10.2010 przez Tomasz Zembrowski

Wiemy, wiemy, szczególnie dzisiaj nasz tytuł jest co najmniej kontrowersyjny ale na Ryder Cup świat się nie kończy i golfiści wymyślili jeszcze kilka innych imprez.

Przed wami spis trochę młodszych (Ryder rozgrywany jest od 1927 rok), teoretycznie mniej ważnych, praktycznie równie ciekawych turniejów.

Solheim Cup czyli damski Ryder Cup. Turniej, w którym naprzeciw siebie stają najlepsze zawodniczki Europy i USA rozgrywany jest od 1990 roku.

Presidents Cup czyli USA kontra reszta świata ale bez Europy. Impreza jest rozgrywana co dwa lata od 1994 roku.

Handa Cup czyli najlepsze zawodniczki USA kontra reszta świata (z Europą włącznie). Impreza rozgrywana jest od 2001 roku.

Walker Cup – błędnie uważany za amatorski Ryder Cup. Format jest wprawdzie taki sam, natomiast drużyny jakie stają na przeciw siebie to USA i Wielka Brytania z Irlandią. Turniej rozgrywa się od 1920 roku.

Curtis Cup – czyli damski Walker Cup. Najlepsze amatorki, reprezentujące USA, Wielką Brytanię i Irlandię walczą ze sobą od 1932 roku.

Lexus Cup – turniej rozgrywany między 2005 a 2008 w którym stawały na siebie reprezentantki drużyn Azji i reszty świata.

UBS Cup – impreza w której biorą udział dwie reprezentacje: USA i reszty świata, gdzie połowa każdej drużyny ma powyżej 50 lat, druga połowa ponad 40. Turniej rozegrano 4 razy w latach 2001-2004.

Vivendi Trophy – czyli Wielka Brytania i Irlandia kontra Europa kontynentalna. Wcześniej turniej nazywany był Seve Trophy na cześć pomysłodawcy Severiano Balasterosa. Impreza odbywa się od sezonu 2000.

Tommy Bahama Challenge – USA kontra Reszta świata, gdzie grają tylko i wyłącznie zawodowi golfiści, którzy nie ukończyli jeszcze 30 lat. Impreza odbyła się tylko dwukrotnie w sezonach 2004 i 2005.

Palmer Cup – czyli reprezentacje uniwersyteckie USA i starego kontynentu. Turniej wymyślony przez Arnolda Palmera rozgrywany jest od 1997 roku.

Tavistock Cup – czyli reprezentacje zawodowe klubów: Isleworth Golf & Country Club i Lake Nona Golf & Country Club. Cała zgraja najlepszych golfistów na globie (Woods, Els, Goosen, Garcia, Faldo, McDowell, Polter, Rose, O’Meara, Sorenstam, Creamer, Allenby, Appleby i wielu innych) ma o co walczyć, bowiem pula nagród w turnieju wynosi 2,5 mln $.

Chrysler Cup – czyli reprezentacje USA kontra reszta świata powyżej 50 roku życia. Turniej był rozgrywany w latach 1986-1995.

Dynasty Cup – czyli azjatycki Ryder Cup a dokładnie reprezentacje Japan Golf Tour i Asian Tour, Turniej rozgrywany jest od 2003 roku.

Single Figure Golfer Challenge Cup – gdzie walczą drużyny składające się z amatorów (poniżej hcp9) i gwiazdy reprezentacji Ryder Cup, Solheim Cup i Walker Cup.

Royal Trophy – czyli zawodowe reprezentacje Azji i Europy. Turniej rozgrywany jest co dwa lata od 2006 roku.

Komentuj


Powrót na górę strony