Kto będzie nowym numerem 1?

Napisane 14.10.2010 przez Tomasz Zembrowski

Oficjalny Golfowy Ranking Światowy (OWGR) jest jedną z największych zagadek w dzisiejszym golfie. To znaczy sam ranking może niekoniecznie, ale sam sposób jego przeliczania jak najbardziej. Podobnie jak w rankingu ATP podobnie w OWGR liczą się nie tylko starty z trwającego obecnie sezonu, ale także poprzedniego i jeszcze wcześniejszego. Problem polega jednak na tym, że za każdym razem punktacja za dany turniej jest inna, ponieważ zależy od tego kto w danej imprezie bierze udział. Poza tym istnieje jakaś niewytłumaczalna (przynajmniej dla nas) zależność zakładająca wyższe punktacje w turniejach rozgrywanych pod koniec roku. Dlaczego? Nie wiemy, ale wierzymy, że jakiś konkretny cel przyświecał programistom, znającym się na swojej robocie. Wierzymy, no bo co nam pozostało.

Wiemy (i to na 100%) natomiast, że Tiger, który jest pierwszy 622 tygodni!!!!! już za dwa tygodnie po raz drugi w karierze zostanie zdetronizowany. Wcześniej dokonał tego w 2005 roku Vijay Singh, który liderował przez 32 tygodnie. Przed dwoma laty szansę na powtórkę wyczynu kolegi z Fidżi miał także Sergio Garcia, który musiał wygrać na polu Doral podczas gdy Tiger musiałby być poniżej 27 miejsca. Rzeczywistość okazała się jednak dla Hiszpana znacznie mniej obiecująca, bo Sergio nie jest już nawet w czołowej pięćdziesiątce. W tym roku aż 12!!! okazji do przejęcia tronu miał Phil Mickelson. Niestety/Stety “Lefty” nie był na to gotowy i od czasu Masters nie błysnął ani razu na tyle, by stać się trzynastym w 25 letniej historii rankingu, numerem jeden. Mimo to zmiany nadchodzą i pod koniec miesiąca będziemy już mieli nowego króla. Kto nim będzie? Jeżeli Lee Westwood będzie faktycznie pauzował z powodu kontuzji to przed listopadem stanie się numerem jeden, chyba że Martin Kaymer go powstrzyma. O ile Anglik nie musi nic robić by wyprzedzić Woodsa, o tyle Niemiec musi się jeszcze napocić a konkretniej wygrać jeszcze jeden turniej. Co ciekawe Kaymer, zarobił w tym roku 330,02 punktów co jest najlepszym rezultatem kończącego się obecnie sezonu, ale jednocześnie mniejszym od straty jaką zanotował Tiger czyli 330,10 punktów.

Bez względu na to, czy górą będzie Westy czy Martin zapowiada nam się ciekawy sezon 2011. O pierwsze miejsce nie tylko będą walczyć Woods i Mickelson, ale także wcale tak sporo nie tracący Steve Stricker i Jim Furyk.

Obecnie OWGR prezentuje się następująco:

  1. Tiger – 8.68
  2. Westy – 8.36
  3. Lefty – 8.28
  4. Kaymer – 8.04
  5. Steve – 7.58
  6. Furyk – 7.39

I na deser lista nazwisk prowadzących w rankingu OWGR od czasu jego powstania czyli od 1985 roku.

Tiger Woods – 622 tygodnie

Greg Norman – 331 tygodni

Sir Nick Faldo – 98 tygodni

Seve Ballesteros – 61 tygodni

Ian Woosnam – 50 tygodni

Nick Price – 44 tygodnie

Vijay Singh – 32 tygodnie

Fred Couples – 16 tygodni

David Duval – 11 tygodni

Ernie Els – 9 tygodni

Bernhard Langer – 3 tygodnie

Tom Lehman – 1 tydzień

Komentuj


Powrót na górę strony