Golf jest sexy – odsłona nr 59 – Laura Baugh

Napisane 24.10.2010 przez Tomasz Zembrowski

Nasza dzisiejsza bohaterka jest nieco starsza od innych golfistek, które goszczą zazwyczaj w naszym cyklu, bo urodziła się w Gainesville na Florydzie 31 maja 1955 roku…, ale taka błahostka nie mogła wpłynąć na nasz wybór. Dzięki ojcu, prawnikowi, który był świetnym zawodnikiem amatorskim, poznała grę w golfa w wieku trzech lat i bardzo szybko zaczęła odnosić sukcesy jako juniorka (między innymi aż pięciokrotnie wygrała turniej National PeeWee Championship). Chociaż golf był dla niej tylko hobby a jej marzeniem było prawo czy stomatolgia, życie ułożyło dla niej zupełnie inne plan.

W wieku 11 lat przeżyła rozwód rodziców i wraz z mamą przeniosła się z Florydy do Long Beach w Kalifornii, do biednej, niebezpiecznej i patologicznej dzielnicy. W czasie edukacji Long Beach City College wszystkie zarabiane pieniądze wydawała na green fee i piłki. Kiedy miała 14 po raz pierwszy wygrała (rok później powtórzyła ten wyczyn) wygrała Los Angeles Women’s City Golf Championships. W 1971 roku na polu golfowym Atlanta Country Club w Georgii, pokonała Beth Barry, dzięki czemu stanęła na najwyższym stopniu podium w United States Women’s Amateur Golf Championship. W tym samym roku Los Angeles Times okrzyknął ją „Kobietą Roku, a rok później Golf Digest nadał jej tytuł „Najpiękniejszej Golfistki”.   Zanim przeszła na zawodowstwo pod koniec 1972 roku, wzięła również udział w Curtis Cup, przyczyniając się (mniej czy więcej) do zwycięstwa amerykańskiej drużyny oraz w Espirito Santo Trophy.

Baugh studiowała na Kalifornijskim Uniwersytecie Stanowym, chociaż otrzymała pełne stypendium od Uniwersytetu Stanford. Amerykanka nie skorzystała jednak z tej propozycji gdyż w Stanford nie było wówczas damskiej drużyny golfowej. Ponieważ w momencie przejścia na zawodową stronę mocy, Laura nie miała ukończonych jeszcze 18 lat i nie mogła grać w LPGA pierwsze szlify stawiała w Japonii, gdzie rozegrała pierwsze trzy turnieje (i odebrała trzy czeki). Dopiero po osiągnięciu pełnoletniości w 1973 Baugh spróbowała swoich sił w najważniejszej lidze świata i w zaledwie drugim starcie zajęła drugie miejsce. Nic więc zatem dziwnego, że w 73 otrzymała tytuł „Debiutantki Roku”.

Niestety później było coraz gorzej. Z powodu problemów emocjonalnych i alkoholizmu golfistka niemalże otarła się o śmierć. Jej kariera trwająca od 1973 do 2001 roku była przerywana niejednym pobytem w szpitalu i odwykami. W 1999 roku Amerykanka wydała książkę „Out of the Rough” w której opisała swoją walkę z nałogiem. Baugh aż czterokrotnie wychodziła za mąż, w tym dwukrotnie za Bobbiego Cola, golfistę z RPA, z którym ma siedmioro!!!! dzieci. Co ciekawe przez lata, Laura z całą siódemką jeździła na turnieje LPGA i jak twierdzi, gdyby nadal miała męża miałaby ich już z piętnaścioro.

Chociaż nasza bohaterka nigdy nie wygrała żadnego turnieju w lidze LPGA, aż 71 razy była w top10 i aż dziesięć razy na drugim miejscu zarabiając przy tym prawie 1 milion $. Mimo braku wygranych firmy chciały z nią współpracować dzięki czemu Amerykanka była między innymi twarzą Forda, Izoda czy Ultrabrite. Obecnie Baugh gra w w lidze Legends Tour (zawodniczki LPGA powyżej 45 roku życia).

Nie można komentować tego wpisu.


Powrót na górę strony