Podsumowanie tygodnia

Napisane 21.12.2009 przez Tomasz Zembrowski

W Ameryce liga ma wolne do 7 stycznia więc wszyscy w dalszym ciągu żyją eskalacją skandalu wokół Tigera Woodsa. 80% poparcie amerykańskiego społeczeństwa dla najlepszego golfisty spadło do 15% co jest największą stratą w historii (nawet W. Bush nie stracił tak dużo). Sponsorzy też ustawili się w kolejce, żeby poinformować, że absolutnie nie potępiają golfisty bo przecież nic się nie stało ale i tak kończą z nim współpracę. Gilette, Pepsi, Accenture, Tag Hauer i AT&T będzie zarabiało od teraz na kimś innym.

W Europie natomiast sezon 2010 już trwa więc możemy się emocjonować czymś konkretnym, na przykład wynikami na polu.

SAOpenLogo08

European Tour  – South African Open Championship

156 zawodników walczyło od czwartku do niedzieli w klubie Pearl Valley Golf Estates w Paarl w RPA. 18-dołkowe pole zaprojektowane przez Jacka Nicklausa o par 72 i długości 7349 jardów było w tym roku wyjątkowo łaskawe. W zeszłym roku linia cut była na poziomie 153 uderzeń (+9) a w tym na 143 (-1).
Już od samego początku sensacją stał się Pablo Martin, który już w zeszłym tygodniu zaskoczył wszystkich swoją wygraną w turnieju Alfred Dunhill Championship. Po trzeciej rundzie South African Open Championship to właśnie ponownie Hiszpan był na pierwszym miejscu, stając przed szansą wygrania 2 pierwszych turniejów European Tour w sezonie, co jest osiągnięciem niezwykle rzadkim. Przed rundą finałową sytuacja wyglądała następująco: Anders Hansen i Fredrik Andersson Hed na miejscu T3 z wynikiem (-9), grający coraz lepiej od mistrzostw świata Eoardo Molinari na miejscu drugim z wynikiem (-10) i Pablo Martin z wynikiem (-11). Niestety dla Hiszpana jego forma z dnia na dzień była coraz słabsza a na domiar złego w niedzielę nie trafiał putów. Jego 73 (+1), 2 bogeye i zaledwie jedno birdie zrzuciły go na miejsce T6. Dobrego dnia nie mieli również Molinari i Andersson Hed, którzy po przeciętnych rundach zakończyli turniej na miejscu T4 z wynikiem (-11). W bardzo ciekawym stylu na miejscu trzecim znalazł się Anders Hansen z wynikiem (-12). Duńczyk na dołku nr3- par5 zrobił aż 7 uderzeń, więc wydawało się, że nie ma już szans na wygraną, ale 4 birdie na ostatnich 6 dołkach spowodowały, że przegrał z liderami o zaledwie jedno uderzenie. O to jedno uderzenie lepsi okazali się Richie Ramsay i Kapur Shiv. Ten pierwszy na szczyt drabinki dostał się dzięki fantastycznej finałowej rundzie (-7), ten drugi dzięki niewiele gorszemu wynikowi (-5).  Był moment kiedy to zawodnik z Indii był samotnym liderem ale młody Szkot dogonił go na drugiej dziewiątce doprowadzając do dogrywki. Sytuacja wyjaśniła się już na pierwszym ekstra dołku kiedy Ramsay z nienajlepszej pozycji zagrał na środek greenu drugim strzałem na par 5, podczas gdy sytuacja Kapura była na tyle nieciekawa, że mógł jedynie wybić z powrotem na fairway. Richie nie przegapił takiej okazji: 2 puty i birdie wystarczyły na pierwsze zwycięstwo w European Tour i trzecie w  karierze (Challenge Tour – 2008 Vodafone Challenge, 2008 AGF-Allianz Golf Open Grand Toulouse).

Trzy lata temu Ramsay został pierwszym w 108-letniej historii reprezentantem Szkocji, który zwyciężył w US Amateur Championship. Trzymamy kciuki za tego 26-latka i wierzymy, że jeszcze nie raz będziemy zachwycać się jego doskonałą grą.

South African Open Championship wyniki

Komentuj


Powrót na górę strony