Podsumowanie tygodnia

Napisane 02.11.2009 przez Tomasz Zembrowski

Ross Fisher

European Tour – Volvo World Match Play Championship

W turnieju Volvo World Match Play Championship, który rozegrano w ostatni weekend na polu Finca Cortesin GC w Hiszpanii, zastosowano po raz pierwszy system znany raczej z piłkarskich rozgrywek. Cztery grupy, w każdej po czterech zawodników. Każdy gra z każdym, za zwycięstwo 2 punkty, za remis 1 punkt, po rozegraniu wszystkich grupowych spotkań, lider danej grupy przechodzi do półfinału. Miejsca 5,9 i 13 otrzymują zawodnicy, którzy zmagania kończą w grupach na miejscu drugim, trzecim i czwartym.

Nie nam oceniać, czy to system ciekawy, ale gdybyśmy już mieli zawyrokować to nasz werdykt byłby raczej nie po myśli pomysłodawców, mimo iż obsada była na prawdę doskonała: FISHER Ross, KIM Anthony, ALLENBY Robert , CABRERA Angel, MCILROY  Rory, STRANGE Scott, VILLEGAS Camilo, WILSON Oliver, GARCIA  Sergio, GOOSEN Retief , STENSON Henrik , WESTWOOD Lee, CASEY  Paul, DYSON  Simon, KAYMER Martin  i SINGH Jeev Milkha

O potyczkach grupowych nie będziemy się rozpisywać i ograniczymy się jedynie do podesłania linka z wynikami, skupiając się przede wszystkim na półfinałach i finale.  W parach półfinałowych wpadli na siebie Amerykanin Antony Kim i Australijczyk Robert Allenby, natomiast drugą parę tworzyli: Anglik Ross Fisher i Argentyńczyk, zwycięzca tegorocznej edycji Masters i wielbiciel Marlboro Angel Cabrera. Antony Kim, którego okrzyknięto kilka lat temu następcą Woodsa, przejechał się po Allenbym niczym walec i wygrał pewnie po 32 dołku 5&4. Ross Fisher męczył się z Cabrerą aż 39 dołków: na ostatnim 36 dołku Argentyńczyk zrobił piękne birdie, które uratowało mu skórę ale energii wystarczyło na parę dołków.

W meczu  o trzecie miejsce (Cabrera vs. Allenby) miała miejsce dość nietypowa sytuacja. Na 6 dołku par3 Argentyńczyk przegrał robiąc birdie…bo Australijczyk zrobił hole in one. W zależności od punktu patrzenia można mówić o wielkim pechu lub szczęściu. Tym bardziej, że Allenby na ostatnim dołku doprowadził do remisu a w dogrywce wygrał.

Finał Kim vs. Fisher porywający nie był. Amerykanin tylko cztery razy remisował, z czego raz przed startem, i nawet kiedy miał przebłyski jego rywal był cały czas o krok przed nim. Ross Fisher wygrał pewnie na 33 dolku 4&3, za co otrzymał ponad pół miliona euro. Dzięki temu dołączył do trójki kolegów (Kaymer, Westwood i McIlroy), którzy zarobili w sezonie 2009 ponad 2 000 000 Euro i awansował na czwarte miejsce w klasyfikacji Race to Dubai.

Volvo World Match Play Championship wyniki

A dla dociekliwych filmik z rozdania nagród

PGA Tour – Viking Classic

Viking Classic to tegoroczna przedostatnia szansa na czołową 125. Niestety z powodu wyjątkowo mocnych opadów czwartkową rundę odwołano. W piątek miało być lepiej ale kolejne ulewy uniemożliwiły start. To co zostało z pola w sobotni poranek nie pozostawiło organizatorom turnieju żadnej możliwości i turniej odwołano całkowicie. To pierwszy tego typu przypadek w PGA Tour od 1991 roku kiedy odwołano turniej w Houston. W najbliższy czwartek zaczyna się ostatni w tym roku turniej z Fall Series. Później zostaną tylko eliminacje.

LPGA Tour – Hana Bank KOLON Championship

W damskim golfie kolejne przetasowania. Znane nazwiska pojawiają się w czołówkach coraz rzadziej a azjatycko brzmiące coraz częściej. Absolutnie nie mamy nic przeciwko, po prostu trudno je rozróżnić. Turniej rozgrywany w Południowej Korei wygrała, a jakże, miejscowa dziewczyna Na Yeon Choi z wynikiem (-10) przed Yani Tseng z Tajwanu (-9) i Martą Hjorth ze Szwecji (-9).  Dzięki drugiemu w tym sezonie zwycięstwu Koreanka dołączyła do 9 innych koleżanek, które już wcześniej na grze zarobiły w roku 2009 ponad 1 milion $ i awansowała na 5 miejsce. Co ciekawe cały czas prowadzi tegoroczna debiutantka, zwyciężczyni aż trzech turniejów, reprezentująca… (będzie niespodzianka) Koreę Południową Jiyai Shin. Czyżby rosło nam nowe golfowe mocarstwo?

Hana Bank KOLON Championship wyniki

Komentuj


Powrót na górę strony